voltiz
15.02.2008 22:57:06
Voltíž je akrobatické a gymnastické cvičenie vykonávané na cválajúcom koni, niekedy zhľačene nazývané tiež „tanec na koni“. Kôň je vedený lonžérom a pohybuje sa na 12-15 metrovom kruhu, súťažiaci v tejto jazdeckej disciplíne sa nazýva voltižér. Pozornosť sa pri voltíži sústreďuje na telesné schopnosti voltižéra ako je koordinácia, rovnováha, pohyblivosť, švihová a podporná sila a taktiež sa doraz kladie aj na vytvorenie rovnováhy a vybudovanie dôvery s voltížnym koňom.
Voltíž patrí k najstarším druhom športu. Podľa jedných zdrojov siahajú korene voltížneho jazdenia až do rímskych čias, keď program každoročných starorímskych hier pozostával zo záprahov, dostihov a z akrobatického cvičenia na cválajúcom koni. Iné pramene uvádzajú, že už v antickej Kréte ľudia predvádzali akrobatické až tanečné pohyby na cválajúcich koňoch, z obidvoch zdrojov vyplýva, že sa tomuto športu ľudia venujú už vyše 2000 rokov.
Vo voltíži sa konajú nasledujúce druhy súťaží:
súťaž jednotlivcov
súťaž dvojíc
súťaž skupín
Voltížne kone musia tiež spĺňať predpísané kritériá. Kôň na medzinárodných pretekoch musí mať aspoň 7 rokov, na národných pretekoch aspoň 5 rokov. Všetky zostavy vo všetkých kolách musia byť prevedené na jednom koni a s jedným lonžérom. Kôň môže v jednom súťažnom dni štartovať najviac s jednou skupinou a dvoma jednotlivcami.
Súťaž pozostáva z povinnej zostavy a z voľnej zostavy. Zostavu možno odcvičit v cvale alebo kroku, čo využívajú najmä začínajúci voltižéri. Zostava odcvičená v kroku sa hodnotí polovične oproti zostave v cvale. Na koni môžu byť najviac traja voltižéri v kontakte s koňom musia byť aspoň dvaja voltižeri. Cviky odcvičené bez splnenia tejto podmienky sa nehodnotia. Hodnotenie rozhodcov za povinnú zostavu je známkami od 0-10, pričom 0 znamená nevykonanie cviku a 10 je výborne.
Voltíž sa okrem súťažných foriem využíva aj ako terapeutické jazdenie, ktoré napomáha deťom aj dospelým pri rôznych telesných ale aj duševných postihoch.
Komentáre